Körforgásos Gazdaság
Technológiai Platform

KGTP Konferencia – Mol Székház

Áprilisban a MOL Campuson tartotta 2024. évi első konferenciáját a Körforgásos Gazdaság Technológiai Platform (KGTP). A rendezvényen az eredetileg tervezett 180 fős létszám helyett összesen 185 fő jelent meg, köztük konferencia előadók, a kerekasztal-beszélgetések résztvevői és vendégek. A program első részében Dr. Birkner Zoltán, az esemény házigazdája mondott köszöntőbeszédet a megjelenteknek. Ezt követően az Energiaügyi Minisztérium képviseletében Lantos Csaba Miniszter Úr a körforgásos gazdaság fontosságáról és a 2024-ben induló DRS visszaváltási rendszer kiemelt szerepéről adott elő. Miniszter Úr előadását a KGTP 12 munkacsoportjának egyenként kétperces bemutatkozója követte, amit Miniszter Úr kiemelt érdeklődéssel hallgatott. A munkacsoportvezetők közt köszönthettük Jakab Zsófia Miniszteri Biztos Asszonyt is. A munkacsoportok bemutatkozása után szintén az Energiaügyi Minisztériumtól Dr. Raisz Anikó Államtitkár Asszony előadása következett, melyben Államtitkár Asszony a 2024. évi magyar EU elnökség körforgásos gazdasági programját ismertette. A munkacsoportok szakmai munkáját elősegítendő, az előadást követően Államtitkár Asszony és Runtág Tivadar, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. ügyvezető igazgatója válaszolták meg a munkacsoportok által megírt kérdéseket. A „kérdések és válaszok” részt Dr. Makai Martina, a MOL Circular Economy Science Park Zrt. szakmai vezetője moderálásában zajlott. A munkacsoportok összesen több, mint 30 kérdést tettek fel Államtitkár Asszonynak és Ügyvezető Úrnak. Az első blokk a MOL Circular Economy Science Park Zrt. bemutatkozó előadásával zárult, melyet Dr. Auer Róbert, a Pannon Egyetem oktatója tartott.
A kávészünet után a program második részében három kerekasztal beszélgetés került megrendezésre. Az első panelbeszélgetés a PPWR Rendelet magyar gazdaságra gyakorolt hatásairól szólt, melyet Dr. Nagy Márta Helyettes Államtitkár Asszony előadása vezetett fel. A rendelet aktualitásairól Dr. Gosztonyi Ádám, Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviselője beszélt, aki Brüsszelből online csatlakozott be. A panelbeszélgetést Varga Bálint, az IFUA Horváth & Partners tanácsadója vezette, résztvevői között Runtág Tivadar, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. ügyvezető igazgatója, Kertész-Káldosi Zsuzsanna, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének környezetvédelmi tanácsadója, Balogh Zoltán, a Márka Üdítőgyártó Kft. ügyvezető igazgatója és Zombory Csilla, az Országos Kereskedelmi Szövetség Környezetvédelmi munkabizottság vezetője is szerepeltek. A panel iránti érdeklődést jól mutatta, hogy a résztvevők több, mint négy kérdést intéztek a beszélgetés résztvevőihez. A második kerekasztal-beszélgetés a települési biológiai hulladékban rejlő nyersanyag hasznosítását tárgyalta. A felvezető előadást Borsfay-Horváth Judit, a MOHU Termék és Anyagáram vezetője tartotta. 
A kerekasztal beszélgetést Dr. Máhr Tivadar, Sárvár alpolgármestere moderálta. A beszélgetésen Borsfay-Horváth Judit mellett Soós Rita, az INTERREG CENTRAL BIOECO-UP projekt vezetője, az Agrárminisztérium munkatársa, Dr. Hanczné Lakatos Erika, a Széchenyi Egyetem innovációs dékánhelyettese, tanszékvezető egyetemi docense és Horváth Ádám, a Mol Csoport Downstream Új és Fenntartható üzletágak Igazgatója vettek részt. Az utolsó panelbeszélgetés „Környezetvédelmi programok, ötletek: civilszervezetek és vállalatok összekapcsolásának lehetőségei” címmel került megrendezésre, a felvezető előadást Hankó Gergely KGTP munkacsoportvezető, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetség ügyvezető igazgatója tartotta meg a panelbeszélgetéshez. 
A beszélgetésen Keszthelyi Nikoletta, az Energiaügyi Minisztérium környezetvédelemért felelős helyettes államtitkára, Blaubacher Tamás, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. Szabályozás, marketing és támogatás vezetője, Kump Edina, a Körforrás alapítója és szakmai vezetője, dr. Kasza Gyula, a NÉBIH Maradék Nélkül program vezetője, egyben a KGTP Körforgásos mezőgazdaság, élelmiszeripar, kereskedelem munkacsoport tagja, valamint Kováts Bence, a MiReHu Nonprofit Kft ügyvezetője vettek részt. A szakmai programot ebéddel egybekötött kapcsolatépítés zárta le.
A KGTP Konferencia mind a regisztrált vendégek, előadók, mind az Energiaügyi Minisztérium számára is értéket teremtett. A rendezvény színvonalát Lantos Csaba Miniszter Úr és Dr. Raisz Anikó Államtitkár Asszony előadásai alapozták meg. A KGTP munkacsoportjai rövid bemutatkozást tehettek Miniszter Úr és Államtitkár Asszony felé. A munkacsoportok szakmai munkáját Államtitkár Asszonyhoz és Runtág Tivadar Ügyvezető Úrhoz intézett kérdések megválaszolása is támogatta, ezáltal az Energiaügyi Minisztérium is jobban megismerhette a KGTP szakmai munkáját, mely ismeret a Minisztérium körforgásos gazdálkodással kapcsolatos munkáját viheti előbbre. 
A rendezvényen a közönség soraiból feltett kérdések sokasága és színvonala mutatta, hogy közel 200 fő számára teremtett szakmai értéket és maradandó élményt a konferencia. A KGTP Konferencia ezzel megadta az alaphangot 2024. évi munkájához és a következő rendezvényéhez is, melyet júniusban tart a Platform.

Előadások:

Dr. Rodek Nóra külpiaci igazgató (NIÜ) előadása

Dr. Petri Bernadett miniszteri biztos előadása

Molnár Csaba Gábor ESG igazgató (SZTFH) előadása

Dr. Nagy Márta helyettes államtitkár előadása

Keszthelyi Nikoletta helyettes államtitkár előadása

Runtág Tivadar operatív igazgató (MOHU) előadása

Zábori Zoltán főosztályvezető előadása

Répás Gyula osztályvezető- KEHOP+ felvezető előadás